DŮM ARCHA

Město Zlín se v první třetině 20. století rozvíjelo a rostlo nesmírným tempem. Z hlediska architektury a urbanismu se vyvinulo v dílo obrovského významu. Jeho dnešní urbanistická podoba je jedinečná. A jedinečnou je i památka funkcionalismu na prostranství před kostelem sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně.

Neobyčejně impozantní funkcionalistický objekt se nachází na jižní straně náměstí Míru a tvoří protějšek Měst- skému divadlu – dříve na jeho místě stával Dům advokáta JUDr. Šalera vytvořený stejným autorem. Dům byl ve své době jedním z kamenů moderní přestavby průmyslové metropole Moravy. Jedná se o jednu z nejkrásnějších funkcionalistických staveb nebaťovské architektury, jejímž autorem je akademický architekt Miroslav Lorenc.

Miroslav Lorenc představuje výraznou osobnost v dějinách zlínské architektury. Pracoval jako projektant budov pro Tomáše Baťu a později projektoval a navrhoval desítky budov pro vlastní kancelář. Je autorem řady mimořádných funkcionalistických budov, z nichž některé lze ještě stále ve Zlíně obdivovat. Za své vlastenectví a činnost v národním odboji byl popraven nacisty.

Dům byl dříve obchodním a bankovním domem sklenáře Františka Javorského. Byl postaven v letech 1932–33. Sídlila v něm Živnostensko-průmyslová záložna, v přízemí byly obchody, ve vyšších patrech nájemní byty. Příbuzní prvního vlastníka emigrovali a žili v Londýně. Jeho majitelka pak v 90. letech domu nechala vrátit takřka původní podobu. V roce 2010 za nového majitele prošel významnou, ale přesto citlivou rekonstrukcí. Byl rozšířen o podzemní podlaží a opatřen osobním výtahem.

V dnešních dnech je významná dominanta v blízkosti náměstí Míru známa jako Dům Archa. Celý objekt nadále nachází využití jak v komerčním tak i bytovém sektoru.